Zabezpieczanie trawnika przed zimą

Zabezpieczanie trawnika przed zimą

Zabezpieczanie trawnika przed zimą

Na czym polega zabezpieczanie trawnika przed zimą?

Zima to bardzo trudny okres dla naszych ogrodów. Mróz może doprowadzić do zaschnięcia i obumierania wielu roślin, zalegające liście powodują choroby grzybicze, wiatr i zalegający śnieg mogą wyłamać gałęzie i powodować pleśń śniegową. Radzimy zatem jak wykonać zabezpieczenie trawnika przed zimą, aby cieszyć się jego dobrą kondycją w kolejnym sezonie.

W punktach przedstawiamy najważniejsze czynności składające się na zabezpieczanie trawnika przed zimą.

1) Jesienne nawożenie

Dostarczenie trawnikowi nawozu bogatego w potas pomoże mu zagęścić soki komórkowe, dzięki czemu trawa będzie odporniejsza na mróz. Wybierzmy zatem nawóz ubogi w azot i fosfor, ale w którego składzie dominuje potas. Nawożenie potasem możemy wykonywać do pierwszych przymrozków. Musimy być jednak pewni, że do gleby nie dostarczymy azotu, który stymuluje wzrost, który zimą powinien być wyhamowany. W ofercie jest cała gama nawozów jesiennych, w których składzie nie ma azotu lub jest go bardzo mało.

2) Delikatne wapnowanie

Rozsypanie niedużej ilości wapna na trawniku alkalizuje podłoże, dzięki czemu pH gleby staje się optymalne dla traw  (pH w granicach 5,5-6,5 jest idealne dla większości gatunków traw). Wapnowanie wykonać możemy nawet zimą, o ile nie spadł jeszcze śnieg  i ziemia nie jest zamarznięta. Wapno rozsypujemy cienką warstwą na całej powierzchni darni. Przed mrozem i na wiosnę wapno trafi do gleby modyfikując ją w pożądany sposób. Do wapnowania wybierzmy dolomit, który doskonale nadaje się do tego zabiegu.

3) Grabienie do ostatniego listka

Zabezpieczanie trawnika przed zimą polega także na regularnym zgrabianiu wszystkich liści, które się na nim pojawią. Liście, które pozostawimy na trawniku szybko zaczną gnić, a gdy przykryje je śnieg, powstaną idealne warunki do rozwoju grzybów uszkadzających darń. Proces gnilny powoduje wydzielanie ciepła i wody- to bajeczne warunki dla grzybów.

4) Oczyszczanie trawnika

Choć można z nich zrobić piękne ludki, na naszym trawniku nie są pożądane żołędzie, kasztany, orzechy czy inne nasiona lub owoce. Usuwajmy je na bieżąco, gdyż mogą powodować na trawniku nieestetyczne gnijące plamy lub zakorzeniać się, powodując wybrzuszenia darni.

5) Odśnieżanie

Kiedy spadnie śnieg, pamiętajmy żeby nie odgarniać go na trawnik, gdyż może powodować zamieranie liści oraz zbytnie punktowe ubicie ziemi i uciskanie korzeni. Mimo tego, że ziemia przed założeniem trawnika powinna być uwałowana, to jednak zbyt duże ubicie utrudnia wzrost korzeniu i rozkrzewianie. Absolutnie zakazane jest także sypanie solą na trawnik i jego bezpośrednie sąsiedztwo. Zasolenie jest czynnikiem, który może zniweczyć plany na piękną i gęstą darń.

 

 

PoradyOgrodnicze.pl: PoradyOgrodnicze.pl to największy w Polsce portal skupiający wiedzę dotyczącą pielęgnacji, zakładania i projektowania ogrodów. Autorami artykułów w portalu są doświadczeni ogrodnicy, architekci krajobrazu oraz fachowcy w swoich dziedzinach, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.