Wykończenie ogrodu – Kamień, grys czy kora – czego użyć do wykończenia ogrodu?

Wykończenie ogrodu

Aranżacja ogrodu to fantastyczne wyzwanie, ale także ogrom wątpliwości. Jakie materiały wykorzystać do wykończenia rabat lub ścieżek? Najpopularniejszymi materiałami są grys, kora i kamień. Możesz je rozłożyć pomiędzy roślinami, wykorzystać jako ścieżkę wokół domu lub będą stanowiły ciekawą aranżację oczka wodnego. Zastanawiasz się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Przeczytaj nasz dzisiejszy poradnik.

Grys

Grys to kruszywo, które cieszy się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Wpływ na to ma nietuzinkowa faktura oraz szerokie możliwości wyboru koloru.
Jeśli odpowiednio wybierzesz odcień wpasowujący się w styl ogrodu, stworzysz bardzo ciekawe tło dla swoich roślin.
Grys najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia uroczych ścieżek.
Jakie są korzyści z wykorzystania tego kruszywa? Jest to materiał naturalny, a w jego produkcji nie zanieczyszcza się środowiska (jak w przypadku betonu). Z pewnością sprawdzi się, po odpowiednim zagęszczeniu, jako utwardzenie podjazdu lub nieformalny zakątek z meblami w ogrodzie. Dodatkową zaletę stanowi stosunkowo niska cena oraz prostota użycia.

Kamień

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem podczas urządzania ogrodu jest kamień. Kamień to fragment skały, część gór, które są opoką i czymś trwałym.
Chociaż na pozór wydaje się być mało oryginalny to potrafi wnieść bardzo ciekawy akcent do panującego otoczenia. Niewielkich rozmiarów kamienie dobrze komponują się między roślinami bądź obok oczek wodnych. Kamień naturalny wspaniale komponuje się z roślinnością, tworząc niepretensjonalną całość, a olbrzymi wybór faktur, surowców i kolorów pozwala na idealne podkreślenie charakteru ogrodu. Kora gnejsowa, otoczaki rzeczne, kamień dolomitowy, marmur, piaskowiec? Wybór nie jest prosty.
Ich naturalny wygląd to nie jedyna z zalet. Kamienie charakteryzują się także przepuszczalnością, dzięki czemu nawet podczas silnych ulew w ogrodzie nie pojawią się kałuże. Kamienie, w odróżnieniu od  np. kory są jednak trudniejsze w utrzymaniu niż kora. Szczególnie na jasnych kamieniach szybciej widać różne zanieczyszczenia organiczne jak igły, liście czy szyszki.

Kora

Kora w ogrodzie przydaje się do ściółkowania, ale również jako dodatek do różnych podłoży.
Kora, podobnie jak wyżej wymienione propozycje, również ma swoje wady i zalety.
W ogrodach najbardziej popularna jest kora sosnowa. Ma tę przewagę nad korą drzew liściastych, że nie zawiera tak wielu garbników, szkodliwych dla rozwoju roślin.
Największym problemem w użytkowaniu kory jest fakt, że ulega rozkładowi. Efekt jest taki, że z czasem znika z powierzchni ogrodu i należy ją uzupełnić. Materiał ten jednak ma też sporo zalet.
Kora poprawia napowietrzenie podłoża i jego możliwości zatrzymywania wody.
Pełni także funkcję ochronną przed przemarzaniem korzeni roślin w sezonie zimowym. Uniemożliwia także rozwój chwastów, ale może nieco zakwaszać glebę.
Po jej rozkładzie, gleba jest bogatsza w odżywcze składniki. Jeżeli niestraszne Ci zanikanie kory, warto także rozważyć taką alternatywę.

Paula Kliś: