Wrzesień w ogrodzie to czas, w którym żegnamy się z latem i zaczynamy przygotowania do zimy.
Chociaż wrzesień bywa dość ciepły i słoneczny, należy mieć na uwadze, że słoneczne promienie nie są już tak intensywne jak w miesiącach typowo letnich. Noce robią się coraz bardziej chłodne, a pod koniec miesiąca mogą wystąpić nocne przymrozki.
Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jakie prace należy wykonać w ogrodzie we wrześniu.
Wrzesień w ogrodzie – Przekopanie gleby w warzywniku
Po zbiorach warzyw należy przekopać glebę. Zimą, pod wpływem niskich temperatur, struktura gleby stanie się lepsza, a co za tym idzie poprawi się jej jakość. W szczególności zmianę dostrzeżemy w przypadku ciężkich gleb – staną się bardziej przepuszczalne. W czasie mrozów, znikną szkodniki, które podczas przekopywania zostały wydobyte na powierzchnię.
Wrzesień w ogrodzie – Dzielenie roślin
Wrzesień to czas dzielenia wielu gatunków bylin, np. liliowców czy kocimiętek. Każdy z fragmentów podzielonej rośliny powinien mieć kilka zdrowych pędów oraz własny system korzeniowy. Rany, które pojawiły się na skutek dzielenia, warto posypać np. sproszkowanym węglem drzewnym.
Wrzesień w ogrodzie – Rośliny cebulowe i bulwiaste
We wrześniu należy wykopać rośliny, które odznaczają się dużą wrażliwością na spadek temperatur i nie nadają się do ogrodu zimą.
W drugiej połowie miesiąca, kiedy liście są jeszcze zielone, trzeba wykopać mieczyki. Część nadziemną przytnij zostawiając ok. 3-4 centymetrowe odcinki pędu. Bulwy ususz, wyczyść z ziemi i oddziel niewielkie bulwki przybyszowe. Możesz je przechować w przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 5–12°C.
Pod koniec września wykopujemy rośliny takie jak: accidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. Po oczyszczeniu i wysuszeniu w przewiewnym miejscu, cebule i bulwy ułóż w skrzynkach i przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.
Koniec września to także czas sadzenia roślin cebulowych, które zimują w gruncie. Wśród nich znajdują się m.in.: tulipany, kamasje, kokorycze, narcyzy, przebiśniegi, pustynniki, puszkinie, szachownice, cebulice czy hiacynty.
Cebule możesz posadzić w koszyczkach, które zakopywane są w ziemi. Dzięki nim cebula będzie zabezpieczona przed gryzoniami, a jej wykopanie na wiosnę- łatwiejsze.
Wrzesień w ogrodzie – Drzewa i krzewy
Wrzesień to także czas intensywnego cięcia żywopłotów formowanych liściastych, które zrzucają liście na zimę. Zabieg ten wykonujemy ostatni raz w tym sezonie. Nie warto z tym zbyt długo zwlekać, ponieważ jeśli zbyt późno przytniesz krzewy i drzewa, może to opóźnić ich przygotowanie do zimy. W efekcie rośliny mogą przemarznąć. Do połowy września możesz jeszcze przesadzać i zasadzić rośliny z donic. Sadzenie w późniejszym okresie może spowodować, że rośliny nie przyjmą się przed zimą.
Wrzesień w ogrodzie – Przygotowanie gleby
Przed sadzeniem drzew i krzewów owocowych, glebę trzeba odpowiednio przygotować. Ziemia musi być odchwaszczona oraz zasilona kompostem bądź jednym z nawozów wieloskładnikowych, a następnie ją przekopujemy.
Warto wykorzystać kwasomierz i sprawdzić odczyn podłoża oraz poprzez odpowiednie zabiegi doprowadzić go do poziomu odpowiedniego dla sadzonych roślin.
Jeżeli gleba w ogrodzie ma odczyn kwaśny, należy przeprowadzić wapnowanie.