Szczepienie roślin to metoda rozmnażania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych. Metoda ta nie należy do najprostszych, jednak wykorzystywana była już przed 4 tysiącami lat przez starożytnych Greków i Persów. Szczepienie roślin polega na przeniesieniu fragmentu jednej rośliny (zrazu) na drugą (podkładkę), dzięki czemu następuje zrośnięcie się tych dwóch komponentów.
Wiele roślin ozdobnych, przede wszystkim liczne odmiany drzew takich jak buki, klony czy jabłonie, rozmnaża się niemal wyłącznie poprzez metodę szczepienia. Dlaczego? Ponieważ nie da się ich rozmnożyć przez sadzonki, które nie chcą się ukorzeniać. Szczepienie pozwala na zastąpienie słabszej odmiany rośliny silniejszą, która jest odporna na różnego rodzaju choroby.
Dlaczego warto stosować szczepienie roślin Metoda ta, mimo że jest niezwykle pracochłonna pozwala na wyhodowanie zdrowszych i silniejszych roślin. Rośliny takie mają zazwyczaj także większą wartość, co jest szczególnie istotne dla osób zajmujących się ogrodnictwem zawodowo. Należy mieć na uwadze, że aby osiągnąć zamierzony efekt, szczepione gatunki muszą być ze sobą blisko spokrewnione. Wyjątkiem jest np. lilak pospolity, który szczepiony jest na ligustrze pospolitym bądź jesionie wyniosłym.
Jak wykonać szczepienie roślin Najlepszym czasem na rozpoczęcie szczepienia jest wczesna zima, a najpopularniejszą z metod – „na przystawkę”. Miejsca szczepienia oraz zraz są ścinane pod skosem, następnie je oczyszczamy przy użyciu ostrego noża i przykładamy do siebie. Zwróć uwagę by elementy do siebie dokładnie przylegały. Idealne dopasowanie zwiększa szansę na właściwe zrośnięcie się zrazu z podkładką. Roślinę, w miejscu łączenia, smarujemy maścią ogrodniczą, dzięki czemu ogranicza się proces rozmnażania chorobotwórczych patogenów. Całość owijamy kawałkiem folii i zabezpieczamy sznurkiem. Po szczepieniu wszystkie rośliny umieszczane są w tunelu foliowym bądź w innym spokojnym miejscu o temperaturze do kilkunastu stopni. Tak przygotowane rośliny czekają do wiosny aż je przesadzimy. Inną z wykorzystywanych metod jest ablaktacja. Aby ją wykonać łączymy rosnących obok siebie rośliny poprzez nacinanie kory oraz miazgi podkładu i zrazu. Połącz oba elementy ranami, nanieś maść ogrodniczą i obwiąż. Kolejnym sposobem szczepienia roślin jest tzw. klinowanie. W podkładce należy wykonać trójkątne nacięcie przypominające kształtem sarnią ratkę. Zraz należy ściąć z obu stron tak, żeby dokładnie pasował do nacięcia. Szczepienie poprzez kożuchowanie wykonuje się poprzez nacięcie na podkładce kory w pionie, a następnie wciska się pod nią zraz.
W jakim celu szczepimy rośliny? Dzięki szczepieniu możemy uzyskać rozmnażanie trudnych gatunków roślin nie tracąc przy tym wszystkich charakterystycznych dla nich parametrów. Proces ten, pozwala także na zastąpienie słabych systemów korzeniowych odmianami bardziej odpornymi na choroby, warunki atmosferyczne czy niekorzystne pH w podłożu. Szczepienie pozwala także na wyhodowanie ciekawych kompozycji roślinnych, dzięki czemu Twój ogród będzie prezentował się jeszcze bardziej wyjątkowo.