Home Pielęgnacja ogrodu Ściółkowanie

Ściółkowanie

by PoradyOgrodnicze.pl
Ściółkowanie

Ściółkowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na pokryciu ziemi na rabacie warstwą ściółki. Ściółkowanie na wiele sposobów przyczynia się do polepszania warunków wzrostu roślin. Redukuje parowanie wody z gleby, dzięki czemu większa jej ilość jest dostępna dla roślin. Ściółkowanie wpływa także na temperaturę gleby, co szczególnie wazne jest jesienią, zima i wiosną, rośliny bowiem lepiej wtedy zimują. Ściółka, jako że jest materiałem organicznym dostarcza do gleby niewielkich ilości materii organicznej. Ostatecznie, ściółkowanie ogranicza ilośc chwastów w naszym ogrodzie, pod warunkiem, że jej warstwa jest wystarczająco gruba.Ściółkowanie korą barwioną

Ściółkowanie możemy wykonywać wieloma materiałami, zarówno dostępnymi w centrach ogrodniczych, jak i tymi, które gromadza się w naszych ogrodach. Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj ściółki podlega wielu przemianom i należy ją uzupelniać.

1) Kora drzew iglastych

W sklepach i centrach ogrodniczych dostepny jest duży wybór kory mielonej w różnych frakcjach, czyli rozmiarach pojedynczego kawałeczka kory. Ściólkowanie najlepiej wykonywać korą o różnych frakcjach, np 5-70mm. Dostępne sa również kory barwione, które oprócz funkcji ochronnej moga także przyczyniać sie do podniesienia kolorystycznej atrakcyjności rabaty lub kwietnika.

2) Kompost

Jest doskonałym materiałem, który możemy produkować i gromadzić w naszych ogrodach, aby wykorzystać go do ściólkowania. Dobrej jakości kompost to także dobry organiczny nawóz, który poprawia strukturę gleby i poprawia jej własności cieplne, wodne i powietrzne.Ściółka z kompostu

3) Słoma

Siółkowanie możemy wykonać także mielona słomą lub słomianymi matami, które rozkładamy na powierzchni gleby. Słoma jest materiałem bardzo lekkim i pustym w środku, dzięki czemu pełni wyjąkowo dobrze funkcję izolatora. Świetnie sprawdza się do zimowego przygotowania roślin, choć stosowanie jej w ogrodzie przez cały rok nie należy do rozwiązań najbardziej estetycznych.

Ściółkowanie słomą

 

4) Agrowłóknina

Najpopularniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem, które poprawia stosunki wodne w glebie, ociepla ją i dobrze wpływa na wzrost roslin jest pokrywanie rabat agrowłókniną. Dostepna jest ona w każdym sklepie ogrodniczym w rolkach o róznej szerokości i długości oraz w postaci płaskich mat. Agrowłóknine rozkładamy na ziemi i przytwierdzamy do niej gotowymi uchwytami lub drutem. Przed rozłożeniem maty upewnijmy się, że nie wystają z ziemi żadne ostre przedmioty- kamienie, szkło, etc, które mogłyby uszkodzić włókninę. Po rozłożeniu mat pokrywamy je dowolnym materiałem ściółkującym lub ozdobnym- korą, otoczakami lub żwirem.

Może przeczytasz jeszcze to?