Rośliny zimozielone w ogrodzie są ważnym jego elementem, który nadaje mu strukturę i ciągłość przez okrągły rok. Zima jest tą porą, podczas której większość roślin traci liście, by móc przygotować się do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego na wiosnę. Ogród wypełniony jest odcieniami szarości, niekiedy pokrywa go śnieżny puch lub co gorsze- szarobura breja. Dni są coraz krótsze i niedobór światła oraz zieleni nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Niektóre drzewa i krzewy pozostają jednak zielone przez całą zimę.
Z uwagi na słabszą odporność na warunki klimatyczne w Polsce, rośliny zimozielone, potrzebują stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatrów. W szczególności osłabiają je wiatry wschodnie, które są mroźne i suche. Zamarznięta gleba uniemożliwia swobodne pobieranie wody i substancji odżywczych, potrzebnych roślinom zimozielonym do życia. Mimo to cieszą się uznaniem, ponieważ zdobią ogród barwą liści przez cały rok. Oto kilka gatunków roslin zimozielonych, które sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie.
Dni są coraz krótsze i niedobór światła oraz zieleni nie sprzyjają naszemu samopoczuciu. Niektóre drzewa i krzewy pozostają jednak zielone przez całą zimę.
Barwinek pospolity (Vinca minor) – jedyny gatunek barwinka występujący dziko w Polsce. Liście są barwy ciemnozielonej, błyszczące, podłużne o kształcie eliptycznym. W czasie kwitnienia charakteryzuje się niebieskimi lub fioletowymi kwiatami, o rozłożystych kielichach. Istnieje wiele odmian barwinka różniących się zabarwieniem liści oraz kolorem kwiatów. Na uwagę zasługuje między innymi odmiany 'Illumination’, 'Atropurpurea’ czy 'Argenteovariegata’.
Bluszcz pospolity (Hedera helix) – gatunek wiecznie zielonego pnącza. Naturalnie występuje w polskich lasach. Liście układają się skrętolegle, są błyszczące. Charakterystyczną cechą liści jest ciemna barwa z widoczną jasnożółtą siatką nerwów. Uformowane są sercowato w 3 do 5 trójkątnych klap, tępe u nasady. Występuje w wielu odmianach, które między innymi różnią się kształtem i kolorem blaszki liścia, np. 'Goldheart’. Wspaniałą alternatywą mogą stać się kompozycje z pnączy na ścianach budynków, pergolach, jak i również pni dużych drzew.