Rodzaje opryskiwaczy w amatorskiej uprawie roślin

Każda osoba, która posiada swój ogródek lub działeczkę, na której uprawia warzywa marzy o dorodnych plonach, o pięknych owocach czy warzywach, które później zamienią się w składniki sałatek, marynat lub innych przetworów. Cieszy ich fakt, że najbliżsi im, mogą śmiało i bez obaw delektować się jak najbardziej naturalnym świeżym smakiem i zapachem tego, co wyrosło w ich ogródku. Obcowanie z roślinami i dbanie o nie sprawia im ogromną radość.

 Dlaczego warto jest posiadać opryskiwacz

Każdy amator własnych upraw powinien zaopatrzyć się w opryskiwacz. Jest on nieodzownym i pomocnym narzędziem w zwalczaniu szkodników i chorób. Dzięki niemu możemy dokładnie i we właściwych dawkach zaaplikować odżywki i środki ochrony roślin, nawet te, które przygotujemy samodzielnie. Są to czynności powtarzalne w odstępach czasowych, więc opryskiwacz znacznie ułatwia nam pracę. Często jest również wykorzystywany do zraszania roślin. Przyda się zarówno w przydomowych ogródkach, jak również tym, którzy posiadają tunele lub szklarnie.

Jak działa opryskiwacz

Opryskiwacze ręczne, plecakowe działają na zasadzie sprężenia ciśnienia w zbiorniku napełnionym cieczą do opryskiwania. Przeważnie jest to dźwignia, za pomocą której pompujemy powietrze do środka. Po otwarciu zaworu płyn pod ciśnieniem przepływa przez wąż i dyszę, w której ciecz rozpada się na małe kropelki i osiada na roślinach.

Rodzaje opryskiwaczy stosowanych w przydomowych uprawach

Możemy wyróżnić kilka rodzajów opryskiwaczy stosowanych przez hobbystów roślin. Należą do nich:

  1. Opryskiwacze ręczne, posiadające niewielki zbiornik na ciecz i stosowane przeważnie do oprysku pojedynczych roślin, w tym kwiatów rosnących na gruncie lub skrzynkach.
  2. Opryskiwacze naramienne posiadające różnej wielkości zbiorniki. Zakładane na ramię, często ograniczają nam swobodę ruchów, a jednocześnie uwierają nas, zwłaszcza gdy zbiornik jest dość duży i napełniony maksymalnie. Sprężanie ciśnienia od czasu do czasu też wiąże się ze zdejmowaniem go lub jest mocno ograniczone.
  3. Opryskiwacze plecakowe to najrozsądniejszy wybór dla amatorów upraw roślin. Dzięki możliwości noszenia go na plecach jest wygodny w użytkowaniu. Bez problemu możemy dotrzeć do każdej rośliny, którą chcemy objąć swoim działaniem. Posiada dwie szelki rozkładające ciężar równo na ramiona. Opryskiwacz plecakowy może mieć nawet zbiornik 20 litrowy, dzięki czemu szybko możemy wykonać czynności pielęgnacyjne na sporym obszarze działki. Bez zdejmowania opryskiwacza sprężymy też powietrze. Niektóre z modeli tych opryskiwaczy posiadają również regulator ciśnienia w zbiorniku.
  4. Na rynku możemy spotkać też opryskiwacze spalinowe również w wersji plecakowej, ale dla działkowców amatorów to zbędny wydatek pieniędzy.

Kupując opryskiwacz plecakowy warto rozważyć taki, który ma dodatkowo rozkładane lance. Dzięki nim możemy bez problemu objąć pielęgnacją drzewka owocowe czy większe krzewy, a czynności te wykonujemy z gruntu. Jest to dla nas bezpieczniejsze i wygodniejsze. Unikamy dodatkowego wchodzenia na drabinę. Opryskiwacz plecakowy to doskonały wybór, który sprawdzi się w 100% przy małych, jak i większych uprawach na naszych działkach, a wygodne użytkowanie jest tego potwierdzeniem.

Właściwa konserwacja

Korzystając z opryskiwaczy musimy pamiętać, aby po skończonej pracy dokładnie przemyć wszystkie elementy, zwłaszcza zadbać o dyszę, czyli końcówkę przepuszczając przez nią czystą wodę. W ten sposób zabezpieczymy ją przed ewentualnym zatkaniem.

W każdym przypadku należy też właściwie zabezpieczyć siebie w czasie wykonywania zabiegów i przeprowadzać je we właściwej porze dnia.

PoradyOgrodnicze.pl: PoradyOgrodnicze.pl to największy w Polsce portal skupiający wiedzę dotyczącą pielęgnacji, zakładania i projektowania ogrodów. Autorami artykułów w portalu są doświadczeni ogrodnicy, architekci krajobrazu oraz fachowcy w swoich dziedzinach, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.