Projektowanie ogrodu

projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu

Samodzielne projektowanie ogrodu to sposób na stworzenie własnej, spersonalizowanej przestrzeni, którą dostosujemy do naszych potrzeb. Jak zaprojektować swój wymarzony ogród i jakie są poszczególne kroki radzi architekt krajobrazu z firmy AVANGARDENS.

Projektowanie ogrodu to proces twórczy, a znacznie ułatwia go przeprowadzenie analiz, które pomagają wydobyć pożądaną formę z pustej przestrzeni. „Po pierwsze musimy pamiętać, że ogród zbudowany jest w większości z elementów ożywionych- roślin, a te do prawidłowego rozwoju wymagają określonych warunków„- relacjonuje architekt krajobrazu. Wykonujemy zatem bardzo ważne badanie odczynu gleby. Na rynku dostępne są proste kwasomierze, które pozwolą nam określić jakie rośliny mają szansę rozwinąć się na naszej działce. W kolejnym kroku sporządzamy prosty plan działki. Najłatwiej użyć do tego mapy sytuacyjno-wysokościowej, która należy do dokumentacji inwestorskiej w trakcie budowy domu. Mapę możemy skserować i na jej kopiach nanieść kilka dalszych analiz. Potrzebujemy określić strefy nasłonecznienia w naszym przyszłym ogrodzie. W tym celu na mapę nanosimy szkicowo strefy zacienienia i nasłonecznienia – rejony, w których słońce operuje niemal cały dzień, te w których słońce świeci przez krótszą część dnia, oraz takie, gdzie słońce nie dociera wcale. Dzięki temu, projektowanie ogrodu będzie bardziej owocne i łatwiejsze, gdyż na podstawie analizy gleby oraz nasłonecznienia możemy dość precyzyjnie określić grupy roślin i gatunki, które będziemy mogli posadzić (znajdź roślinę w naszym katalogu). Aby analizy były pełne, możemy także przeprowadzić obserwację wiatrów, by wiedzieć które partie działki wymagają osłonięcia oraz badanie poziomu wody gruntowej-wystarczy wykopać w kilku miejscach dołek, aby sprawdzić czy woda swobodnie przepływa do głębszych warstw gleby. Wykopanie dołków pozwoli nam także określić z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia- czy jest to podłoże piaszczyste czy gliniaste oraz jaka jest zawartość substancji organicznej.

Mając już wszystkie niezbędne dane, możemy rozpocząć właściwe projektowanie ogrodu. Jest to ta część procesu, która wydaje się najtrudniejsza do zrelacjonowania i opisania. Na tym etapie projektowanie ogrodu wymaga bowiem wyobraźni i swego rodzaju doświadczenia, które to nasuwają konkretne formy i rozwiązania. Aby ten etap ułatwić na mapie sytuacyjnej możemy odnaleźć wszelkie obiekty, które determinują sposób zagospodarowania – linie energetyczne zakopane w ziemi oraz kanalizację czy linię gazową. Na ich przebiegu nie możemy dokonywać prac ziemnych ani sadzenia roślin, więc najczęściej tam wyznaczamy ścieżki. Następnie sporządzamy program ogrodu, w którym wyszczególniamy jakie funkcje ma spełniać nasz nowo zaprojektowany ogród. Najczęściej w ogrodach pojawiają się takie elementy jak taras, trawnik rekreacyjny, warzywnik czy oczko wodne. „Program to dla nas zbiór najważniejszych wytycznych. Zawsze tworzymy go wspólnie z Klientem. Dzięki niemu wiemy jakie są potrzeby inwestora, którym nadajemy piękna formę„- wyjaśnia architekt krajobrazu.

Projektowanie ogrodu, jak widać, to nie tylko rozmieszczenie roślin na chybił trafił, ale swego rodzaju rzemiosło, które leży na pograniczu sztuki, biologii i techniki. Nie jest jednak prawdą, że pięknego ogrodu nie można zaprojektować samodzielnie. Wszak projektowanie ogrodu to czysta przyjemność, a jego wykonanie to już szczyt szczęścia!

PoradyOgrodnicze.pl: PoradyOgrodnicze.pl to największy w Polsce portal skupiający wiedzę dotyczącą pielęgnacji, zakładania i projektowania ogrodów. Autorami artykułów w portalu są doświadczeni ogrodnicy, architekci krajobrazu oraz fachowcy w swoich dziedzinach, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.