Sekret zachwycającego ogrodu tkwi w dobrej jakości ziemi ogrodowej. Zanim posadzisz rośliny zadbaj o odpowiednie przygotowanie podłoża. Niestety, rzadko na naszym terenie doświadczymy danego raz na zawsze idealnego podłoża. Przeczytaj zatem nasz poradnik i dowiedz się, jak poprawić jakość gleby w ogrodzie, by móc cieszyć się bujną roślinnością.
Jak poprawić jakość gleby w ogrodzie – Jaka gleba jest najlepsza dla roślin
Większość roślin najlepiej rośnie w glebie o strukturze gruzełkowatej, przepuszczalnej, bogatej w materię organiczną. Dzięki temu, ziemia staje się dobrze dotleniona oraz zatrzymuje odpowiednią ilość wody. Taką strukturę posiadają między innymi żyzne czarnoziemy. Niestety, gleba zazwyczaj daleka jest od ideału i trzeba ja umiejętnie kultywować, aby rośliny miały dobre środowisko życia.
Jak poprawić jakość gleby w ogrodzie
Na wyższą jakość ziemi ogrodowej wpływ mają nawozy organiczne, ze względu na dużą zawartość substancji organicznych. Poprawiają także strukturę podłoża i dostarczają minerałów, które są łatwo przyswajalne przez rośliny. Idealnie sprawdzi się tu kompost. Rozkłada się go w sezonie wiosennym lub jesiennym, jednak możesz wykonywać to częściej, na przykład raz w miesiącu, bo nie grozi przenawożeniem. Olbrzymią wartość dla naszych ogrodów ma także obornik. Najlepiej jeśli użyjesz obornika dobrze przekompostowanego, który nie zaszkodzi bylinom i nie będzie miał nieprzyjemnego zapachu. Rozrzucamy go na rabatach jesienią bądź wczesną wiosną i przekopujemy. Pamiętaj, że świeży obornik stosuje się tylko jesienią, ponieważ duże stężenie związków mineralnych może przyczynić się do uszkodzenia korzeni. Ziemię warto także wzbogacić torfem. Torf bardzo dobrze wpływa na poprawę struktury gleby, jednak ponieważ zawiera niewiele składników mineralnych, nie dostarcza roślinom substancji odżywczych. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie torfu, warto dodać nawozy mineralne. Najlepiej sprawdzą się uniwersalne wieloskładnikowe. Godne polecenia są również nawozy specjalistyczne przeznaczone dla określonej grupy roślin. Używane są zazwyczaj w sezonie wiosennym lub wiosenno-letnim. Przypominamy, że nadmiar nawozów mineralnych jest dużo bardziej groźny niż niedobór składników pokarmowych i w niektórych przypadkach może się skończyć śmiercią rośliny.
Jak poprawić jakość gleby w ogrodzie – Jak radzić sobie z zbyt kwaśną ziemią ogrodową
Większość roślin najlepiej wyrasta w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym oznaczanym jako pH 5,5-6,5. Jeśli gleba ma odczyn zbyt kwaśny, pojawiają się trudności z przyswajaniem azotu, potasu czy fosforu, a pożyteczne mikroorganizmy giną. Chociaż istnieje grupa roślin, która potrzebuje podłoża kwaśnego (pH 4,5-5,5), jednak dla nich możesz stworzyć osobne rabaty. Aby określić stopień kwasowości gleby użyj kwasomierza z płynem Helliga lub elektronicznego. Można także oddać próbki ziemi do analizy w stacji chemiczno-rolniczej. Jeśli Twoja gleba jest zbyt kwaśna, warto wczesną wiosną lub jesienią rozsiać nawóz wapniowy, na przykład kredę mieloną lub dolomit, i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża.