Zanim nadejdzie zima, warto pomyśleć o zniechęceniu kretów do wizyt w naszych ogrodach. Aktywność tych zwierząt jest większa jesienią, kiedy przygotowują się do przetrwania sezonu zimowego oraz wiosną, gdy w żyznej i wilgotnej ziemi pojawiają liczne larwy i pędraki, stanowiące przysmak kretów. Kret w ogrodzie to zmora wielu posiadaczy ogrodów. Walka z tym szkodnikiem nie należy do łatwych zadań, gdyż ten gatunek cechuje bardzo duża zmienność genetyczna. Co działa na jednego osobnika i skutecznie odstrasza, nie musi odstraszać innego. Aby zatem ochrona ogrodu przed kretami była skuteczna, warto zastosować kilka sposobów równolegle. Poznaj kilka metod, jak pozbyć się kretów z ogrodu oraz przydatnych podpowiedzi, w jaki sposób zabezpieczyć przed nimi trawnik i rabaty z kwiatami.
Ochrona ogrodu przed kretami – siatka na krety Siatka to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zatrzymanie kretów. Siatkę układa się pod trawnikiem na głębokość około 15 cm. Należy przysypać ją ziemią i obsiać trawą. Dzięki temu utworzysz barierę dla szkodników. Skutecznie je zniechęcić może również głęboka podmurówka ogrodzenia (do 60 cm), a wzdłuż niej rów zasypany gruzem. Miej na uwadze, że lrety nie potrafią przekopywać się przez kamieniste podłoże.
Ochrona ogrodu przed kretami – Sposób na kreta na rabatach z kwiatami Na rabatach, które muszą być przekopywane, rozłożenie siatki ze sztucznego tworzywa nie będzie dobrym pomysłem. Z takich miejsc możesz wypłoszyć krety wykorzystując specjalne urządzenia emitujące nieprzyjemne dla nich fale dźwiękowe. Pamiętaj, że krety mają niezwykle wrażliwy słuch.
Możesz także wsypać do nor specjalne preparaty odstraszające. Dużą popularnością cieszą się także pułapki na krety, które wkopywane są korytarze. Zazwyczaj mają postać rur zakończonych zapadkami otwierającymi się do środka. Rozwiązanie to sprawia, że kret może wejść do wnętrza, jednak już nie będzie mógł się wydostać. Pułapki trzeba często sprawdzać, a złapane zwierzęta uwolnić poza terenem ogrodu.
Ochrona ogrodu przed kretami – Klekoczące wiatraczki Innym, wartym rozważenia sposobem na przeciwdziałanie kretom, jest wkopanie w ziemię wiatraczków lub drutów, które są mocno naprężone na wbitych w grunt palikach. Wydają one dźwięki oraz przenoszą drgania powietrza do gleby. Na podobnej zasadzie działają puste butelki. Wbij je w ziemię w taki sposób, żeby w ich szyjkach skierowanych w górę gwizdał wiatr. Pamiętaj, że plastikowe butelki trzeba od czasu do czasu przenieść w inne miejsce, ponieważ krety mogą do nich przywyknąć.
Ochrona ogrodu przed kretami – Rośliny odstraszające krety Rośliny takie jak: aksamitka, bazylia, czosnek i komosa posadzone w rzędach między roślinami skutecznie odstraszają krety zarówno zapachem jak i wydzielanymi substancjami. W podobny sposób krety reagują na żywotnik i czarny bez. W krecich korytarzach możesz także umieścić roztarte ząbki czosnku bądź ściereczkę nasączoną sokiem z wyciśniętego czosnku.