Intensywne kwitnienie roślin to niewątpliwa atrakcja każdego ogrodu. Kiedy zlecamy projektowanie ogrodu, na barkach architekta krajobrazu spoczywa zadanie wyboru takich roslin, które odznaczają się szczególnymi walorami estetycznymi. Aby jednak uzyskać naprawdę intensywne kwitnienie należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.
1) Dobry projekt ogrodu
Intensywne kwitnienie roślin to ważny etap wegetacji, po którym następuje zawiązanie nasion, by rośliny mogły się rozmnażać. Bujne kwiaty to zaproszenie dla owadów zapylających, a dla nas- wielka pociecha i powód do dumy. Rośliny kwitną bujnie, gdy czują się dobrze w określonym siedlisku. Architekt krajobrazu powinien zatem tak dobrać rośliny do stanowiska, by wszystkie ich potrzeby były zaspokojone: dostęp światła, warunki glebowe oraz woda. Dobry projekt ogrodu to nie tylko ten, który jest ładny, ale przede wszystkim ten, który uwzględnia i zaspokaja wszystkie wymagania roślin.
2) Pielęgnacja roślin
Odpowiednia konserwacja roślin korzystnie stymuluje intensywne kwitnienie. Przeprowadzone w dobrym terminie cięcie pielęgnacyjne pobudza rośliny do wzrostu.Upewnijmy się jednak, że tniemy w odpowiednim terminie i na odpowiednią wysokość. Rośliny kwitnące wiosną tniemy po przekwitnięciu kwiatów, a kwitnące latem i jesienią- wczesną wiosną. Ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatów lub kwiatostanów. Kiedy kwiaty przekwitają, zaczyna się bowiem zawiązywanie nasion- bardzo energochłonny proces. Roślina kieruje swe siły w kierunku produkcji nasion, aby się rozmnażać. Aby temu zapobiec i wydłużyć kwitnienie trzeba regularnie i na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty.
3) Nawożenie roślin
Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują szeregu makro- i mikroelementów. Podstawowe z nich jak azot, fosfor, potas, wapń i magnez wpływają na wzrost poszczególnych części rośliny. Dobre nawożenie w odpowiednim momencie zapewni bujny wzrost, dobre ukorzenianie, intensywne kwitnienie i odporność na mróz oraz suszę.
Dobry ogrodnik potrafi dobrze dobrać nawóz i termin nawożenia, aby osiągnąć optymalny rozwój i wzrost roślin. Wiosną użyjmy nawozów wieloskładnikowych lub z przewagą azotu, aby „wystartować” wegetację. W czasie kwitnienia natomiast zastosujmy dobrą dawkę potasu. Po nowych nasadzeniach warto użyć nawozu z fosforem, aby roślina swe siły skierowała w kierunku rozwoju korzeni.
Uwaga! Przenawożenie, czyli zbyt duża jednorazowo zastosowana dawka nawozu może spowodować więcej szkody niż pożytku, zatem dobrze kalkulujmy dawki składników mineralnych. Jak to uczynić, poradzi dobry ogrodnik