Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie, to długo wyczekiwany początek okresu wczesnego lata i idealny czas, by w pełni korzystać z uroków ogrodu.
Ponieważ miesiąc ten jest zazwyczaj okresem ciepłym i słonecznym nie należy zapominać o nawadnianiu roślin. Aby kwiaty i krzewy nie cierpiały z powodu suszy gleba musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin.
Czerwiec w ogrodzie, to także bardzo dobry czas by wysadzić do gruntu sadzonki roślin, które są wrażliwe na chłody, jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy.

Czerwiec w ogrodzie – Podlewanie ogrodu
Rośliny, które kwitną na początku lata (wśród nich jest m.in.: chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa) należy regularnie oczyszczać z przekwitających kwiatostanów. Przycinanie zmusi je do ponownego kwitnienia pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu rośliny należy obficie podlać i nawozić. Po cięciu krzewów można opryskać je fungicydem, gdyż wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi grzybów.

Czerwiec w ogrodzie – Nie zapomnij o nawożeniu gleby
Warto nawozić glebę, na której pojawiły się już rośliny. Dzięki temu uzupełnisz składniki pokarmowe wykorzystane przez drzewa,  krzewy i byliny.
Do tego celu możesz wykorzystać nawozy wieloskładnikowe lub mieszanki nawozowe przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin. Latem stosujemy szczególnie nawozy z mniejszą zawartością azotu, a zwiększoną potasu, co chroni rośliny przed suszą.
Pamiętaj aby nawozić rośliny, które są dobrze ukorzenione, czyli minimum trzy/cztery tygodnie po ich posadzeniu.

Czerwiec w ogrodzie – Żywopłoty
W czerwcu w fazę szybkiego wzrostu wchodzą żywopłoty (m.in. bukszpany, ligustr pospolity, a także żywotniki, cyprysiki i cisy), dlatego nie należy zapominać o ich przycięciu. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój żywopłot będzie równo przycięty warto rozpiąć wzdłuż niego sznur. Doskonałym ułatwieniem będą elektryczne lub spalinowe nożyce, dzięki którym szybko i bez większego wysiłku przytniesz krzewy. Pamiętaj jednak, że niektóre rodzaje żywopłotów wymagają cięcia tylko sekatorem ręcznym (m.in. irgi).

Czerwiec w ogrodzie – jakie zabiegu pielęgnacyjne wykonujemy w czerwcu:
– plewimy chwasty,
– nawozimy i podlewamy rośliny,
– przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach zastępujemy innymi, które kwitną w okresie letnim,
– wykopujemy cebule tulipanów,
– usuwamy przekwitłe krzewy ozdobne,
– rozprawiamy się z szkodnikami,

Czerwiec w ogrodzie – Uważaj na mszyce!
Warto zwrócić szczególną uwagę na mszyce, które chętnie atakują młode pędy wielu popularnych gatunków. Jeżeli postanowisz wykorzystać spryskiwanie insektycydami, pamiętać należy aby w trakcie spryskiwania pogoda była ciepła i sucha, a w okolicy nie przebywały zwierzęta lub dzieci.
Warto także rozważyć niechemicznie sposoby na walkę z mszycami jak np. usuwanie końcówek pędów z koloniami mszyc oraz oprysk preparatami roślinnymi przygotowanymi samodzielnie, min. wyciągami z pokrzywy.
W sklepach ogrodniczych znajdziesz także specjalne preparaty naturalnego pochodzenia, na bazie oleju roślinnego lub wosku.

 

Paula Kliś: