Byliny zimozielone to duża i różnorodna grupa roślin, której zalety i urok często są pomijane na rzecz zimozielonych krzewów i drzew. Tym czasem stanowią one nie tylko uzupełnienie w ogrodzie przydomowym, zdobiąc rabaty, elewacje budynków, skalniaki, czy pnie drzew, ale pozwalają na komponowanie dużych założeń bez użycia choćby jednego drzewa czy krzewu.
Byliny zimozielone najczęściej posiadają nieduże rozmiary, dzięki czemu doskonale sprawdzają się tam, gdzie chcemy zachować otwarte widoki lub założyć runo. Poniżej przedstawiamy byliny zimozielone o szczególnych zaletach w przydomowych ogrodach.
Bergenia (Bergenia) – rodzaj byliny zimozielonej, który naturalnie występuje naturalnie we wschodniej Azji. Osiąga maksymalną wysokość 40 cm. Liście mają kształt jajowaty lub sercowaty, w okresie wegetacyjnym są zielone, zaś zimą niektóre gatunki zmieniają barwę swoich liści na karminową, purpurową lub czerwoną. Przykładami takich gatunków są bergenia czerwieniejąca (Bergenia purporascens), która w kwietniu i maju upiększa rabaty i skalniaki w ogrodzie purpurą kwiatów oraz bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) o kwiatach różowych i blaszce liścia w kształcie sercowatym.
Runianka (Pachysandra) – rodzaj niewysokiej krzewinki, która dorasta do 30 cm wysokości. Pochodzi ze wschodniej Azji i została rozpowszechniona we wschodniej części Ameryki Północnej. Charakteryzuje się płożącym pokrojem, ozdobnymi liśćmi barwy ciemnozielonej, które są mocno ząbkowane, ułożone skrętolegle. Należy do niej 5 gatunków, spośród których część jest zimozielona, na przykład, runianka japońska (Pachysandra terminalis). Dorasta do 20 cm wysokości, jej gęsto usytuowane liście, nadają wizualny efekt dywanu w ogrodzie, który w kwietniu wzbogacony jest w białe, nieduże kwiaty. Runianka japońska to doskonała bylina zimozielona do zadarniania tych części ogrodu, w których trawnik nie ma racji bytu ze względu na zacienienie lub ukształtowanie terenu.
Pragnia (Waldsteinia) – rodzaj byliny, z rodziny różowatych (Rosaceae), naturalnie występującej w Europie środkowej i wschodniej, a także w Japonii. Osiąga maksymalną wysokość 25 cm. Charakterystyczne są jej zielone, błyszczące liście, mocno strzępione na brzegach. Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) należy do gatunku zimozielonego i dorasta do 10 cm wysokości. Bylina ta kwitnie od kwietnia do maja, urodzajna w nieduże żółte kwiaty, wyrastające lekko ponad wysokość liści. Jej płożący pokrój i preferencje stanowiska cienistego, idealnie sprawdza się na skarpach, dopełnienie zieleni pod drzewami, tworząc dywan z kwiatów i liści w ogrodzie.
Byliny zimozielone nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy zapewnić im jedynie dość wilgotną glebę zasobną w składniki pokarmowe. Zimą natomiast, jeśli nie występują mrozy, pamiętajmy o intensywnym podlewaniu roślin zimozielonych, aby uniknąć wystąpienia suszy fizjologicznej.