Aloes drzewiasty (Aloe arborescens), w naturalnych warunkach występuje na terenach suchych i piaszczystych i osiąga maksymalną wysokość 3 m.
W Polsce dorasta zaledwie do 1 m. Miejscami pochodzenia są Afryka Południowa, Wyspy Kanaryjskie i rejony basenu Morza Śródziemnego. Należy on do grupy sukulentów, czyli roślin magazynujących wodę. Bylina ta charakteryzuje się zdrewniałą łodygą i mięsistymi, zaopatrzonymi w wodę, liśćmi, które są zakończone kolcami. Korzenie aloesu drzewiastego są rozłożyste i nie wrastają głęboko w ziemię. Możliwe jest uprawianie go w doniczce lub szklarni, jednakże wtedy rzadziej kwitnie. Należy pamiętać o podłożu przepuszczalnym, średnio żyznym, umiarkowanym nasłonecznieniu i regularnym podlewaniu. Sukulenty bardzo źle znoszą nadmiar wody. Mniej szkodliwe jest przesuszenie rośliny niż okresowe jej zalewanie.
Aloes drzewiasty nie tylko wspaniale prezentuje się jako roślina ozdobna, ale też posiada wiele zastosowań w medycynie, głównie za sprawą śluzowatego soku, który znajduje się w jego liściach. Jest on bogaty w antraglikozydy, żywicę, kwasy organiczne i witaminy. Dodatkowo sole mineralne, takie jak cynk, miedź, molibden i symulatory biogenne, mają właściwości regenerujące tkanki, a także przyspieszają przemianę materii i obniżają cholesterol. Ponadto, świeży sok z aloesu drzewiastego działa bakteriobójczo. W medycynie naturalnej wykorzystywane są również przecięte liście i miękisz aloesu drzewiastego. Zewnętrzne stosowanie soku aloesowego przyspiesza gojenie ran poparzeniowych, głębokich zadrapań i owrzodzeń. Dodatkowo, aloes drzewiasty wykorzystywany jest w leczeniu grzybicy, trądziku i opryszczki. W przypadku stanów zapalnych oczu i zmęczenia, można stosować okłady z płatków kosmetycznych, które wystarczy nasączyć sokiem z aloesu.
Firmy farmaceutyczne i kosmetologiczne często wykorzystują pozytywny wpływ aloesu drzewiastego na nasz wygląd i samopoczucie. Na rynku możemy spotkać takie produkty jak: balsamy do ciała, kremy do codziennej pielęgnacji i przeciw podrażnieniom, pomadki ochronne, żele , mleczka do demakijażu, toniki, szampony, odżywki, suplementy diety, napoje, a także olejki, które produkowane są na bazie soku i miąższu aloesowego.
Świeży sok z młodych liści aloesu drzewiastego doskonale nadaje się do stosowania wewnętrznego, ponieważ pozytywnie działa na pracę całego naszego organizmu. Jego regularne spożywanie poprawia apetyt i trawienie, a także ma właściwości oczyszczające. Dzięki pobudzeniu pracy jelit, stosowany jest również w leczeniu wrzodów żołądka, jak również łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Aloes drzewiasty wykorzystywany jest przy produkcji nalewek i można go łączyć z alkoholem. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji na bazie soku z aloesu drzewiastego, warto zagłębić się w szczegółowe informacje dotyczące przygotowania i sposobu dawkowania wyrobów.