Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to zimozielony krzew dorastający do około 1,5 m wysokości po wielu latach uprawy. Obecnie przeżywa niesamowity renesans, stając się jedną z najpopularniejszych roślin na formowane żywopłoty oraz roślinne rzeźby, tzw. topiary.
Bukszpan wieczniezielony to krzew, który w decydujący sposób wpłynął na historię ogrodów w okresie renesansu oraz baroku, tworząc szkielet wielkich założeń ogrodowych, np. Wersalu. Tacy wielcy projektanci jak Andre Lenotre korzystali z bukszpanu, by kreować rozległe, skomplikowane i niesłychanie misterne roślinne partery oraz rzeźby.
Bukszpan wieczniezielony ma drobne, błyszczące, okrągławe listki i charakteryzuje się powolnym wzrostem. Jest krzewem uniwersalnym, gdyż toleruje stanowiska zarówno słoneczne jak i zacienione, a także nie jest bardzo wybredny w stosunku do gleby. Preferuje podłoża żyzne, próchniczne z lekko zasadowym odczynem. W mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać, warto więc przygotować mu okrycie.
Bukszpan wieczniezielony nie posiada okazałych, kolorowych, pachnących kwiatów ani egzotycznego, atrakcyjnego pokroju. Co zatem sprawia, że jest to tak popularna roślina? Wpływa na to nieskończona możliwość formowania i przycinaniu, w wyniku czego stworzyć możemy niepowtarzalne kreacje i rzeźby. Od gładkich, idealnie równych, niskich żywopłotów, przez formy o organicznym kształcie, kule, aż po realistyczne figury zwierząt. Krzew przycięty w regularny kształt doskonale prezentuje się w połączeniu z naturalistycznymi nasadzeniami oraz barwnymi bylinami. Dobrze rośnie także w pojemnikach i donicach.
Do pięknych odmian rośliny należą:
bukszpan wieczniezielony 'Latifolia Maculata’ – młode listki o kremowobiałej barwie
bukszpan wieczniezielony 'Suffruticosa’ – krzew karłowy, szczególnie polecany do formowania
bukszpan wieczniezielony 'Variegata’ – listki z białawą obwódką