Ogrody zimowe są wspaniałym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają otaczać się zielenią przez cały rok. Podczas projektowania takiego ogrodu, warto zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia i światło słoneczne, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju roślin, również zimową porą.
Aby ogród ten tętnił życiem przez cały rok, należy tak rozmieszczać gatunki roślin, aby słońce padające z różnych stron, dostarczało im wystarczającą ilość światła. Warto zapamiętać, że główną funkcją spełnianą przez ogrody zimowe jest wypoczynek. Odpowiedni dobór gatunkowy i kolorystyczny roślin ogrodu zimowego, zapewni nam długotrwałą przyjemność korzystania z uroków tejże przestrzeni. Ogrody zimowe warto wzbogacić o rośliny, takie jak: drzewko cytrynowe, kaktus, bluszcz, paproć, azalia indyjska, gardenia, fikus Benjamina czy też zamiokulkas.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sezonowe w jakich będą rozwijać się rośliny ogrodu zimowego , należy zapewnić im odpowiednie wietrzenie. Szklana konstrukcja, z której zbudowany jest ogród zimowy, latem nagrzewa się do wysokich temperatur, które mogą powodować obumieranie roślin i nadmierną suszę. Również zbyt duże nasłonecznienie może przyczynić się do pogorszenia ich stanu, a nawet „ugotowania”. Tworzenie zacienienia spowoduje też, że nie będą szybko tracić wody w lecie, co również jest istotne przy utrzymaniu wysokiego standardu ogrodu zimowego. Podczas upalnych dni zaleca się poranne podlewanie roślin w ogrodzie, ponieważ ziemia nie jest nagrzana i parowanie jest mniejsze niż w ciągu reszty dnia. W okresie zimy, wystarczy dostarczyć im odpowiednią ilość wody 2-3 razy w tygodniu, najlepiej co 2 dni.
Temperatura, która w ogrodzie zimowym stworzy roślinom optymalne warunki rozwoju, wynosi 20°C. Zimą, temperatura ogrodu może wynosić 10°C, dzięki czemu będziemy mogli przechować rośliny z ogrodu, które nie są odporne na mróz. Jednakże taka temperatura nie jest odpowiednia do przebywania w zimowym ogrodzie, a utrzymanie optymalnej temperatury takiego ogrodu wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania. Ogrody zimowe nie są zatem oszczędnym rozwiązaniem, ale rachunki za energię z pewnością zostaną zrekompensowane niepowtarzalną atmosferą i nastrojem, które w nich panują.